آموزش نحوه استعلام یارانه با کد ملی

استعلام یارانه با کد ملی

چند سالی است که دولت یارانه های مشخصی برای افراد در نظر گرفته است تا از این طریق بتواند شرایط زندگی راحت تری برای افراد  فراهم کند. با افزایش قیمت کالا ها مبلغ یارانه ها نیز افزایش یافته و دولت رئیسی این مبلغ را به ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان افزایش داد. افراد با استفاده از کد ملی خود می توانند از وضعیت یارانه خود مطلع شوند. با این کار افراد می توانند مطلع شوند که در کدام گروه بندی قرار گرفته و چقدر یارانه دریافت می کنند. البته برخی ازافراد پس از هدفمند سازی یارانه ها از این گروه ها خارج شده و چیزی به آن ها تعلق نمی گیرد. برای شناخت نحوه استعلام یارانه با کد ملی کافیست که تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ویدیو آموزش استعلام یارانه با کد ملی

استعلام یارانه با کد ملی

برای آشنایی با نحوه استعلام گرفتن  یارانه ، باید به این نکته توجه داشته باشید که این کار می تواند توسط سرپرست خانوار انجام گیرد. طبق جدید ترین روش ها برای پرداخت یارانه ها، خانوار های موجود در جامعه به ۱۰ قسمت اصلی تقسیم بندی می شوند. به هر یک از این قسمت ها، یک دهک می گویند. طبق آخرین قوانین حاکم بر جامعه، افرادی که جزو دهک اول تا سوم قرار می گیرند، ۴۰۰ هزار تومان دریافت می کنند.

کسانی که جزو دهک های چهار تا نه هستند، ۳۰۰ هزار تومان به حساب آن ها واریز می شود. افرادی که جزو دهک دهم هستند نیز هیچ گونه پولی دریافت نمی کنند و در حقیقت مشمول دریافت یارانه نمی باشند. برای این که متوجه شوید جزو کدام یک از دهک ها هستید، می توانید از طریق ورود به سایت و یا با تلفن گویا این کار را انجام دهید.

سامانه استعلام یارانه با کد ملی

نحوه استعلام یارانه با کد ملی به این صورت می باشد که ابتدا باید وارد سایت خاصی شوید و مراحل مختلفی را سپری کنید. برای این کار ابتدا به سایت hemayat.mcls.gov.ir مراجعه کنید و سپس بر اساس کد ملی خود می توانید برای استعلام یارانه اقدام کنید. افرادی که رقم آخر و یا سمت راست آن ها زوج است، باید در روزه های زوج برای این کار اقدام کنند و افراد با کد ملی فرد، در روز های فرد می توانند برای استعلام اقدام کنند.

پس از ورود به سایت باید به قسمت بالا و سمت چپ مراجعه کنید. این بخش در حقیقت ورود و یا ثبت نام در سایت است. اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده باشید، به راحتی می توانید وارد سایت شوید و اگر اولین بار است که وارد سایت می شوید، ابتدا باید ثبت نام کرده و سپس اجازه ورود شما صادر خواهد شد. در این بخش شماره تلفن همراه، کد ملی و تاریخ تولد خود را وارد کنید و کد امنیتی را نیز ثبت کنید. در انتها دکمه ارسال کد اعتبارسنجی را بزنید و از این طریق در سایت ثبت نام می شوید.

آموزش استعلام یارانه با موبایل به آسانی

از سریع ترین روش برای استعلام گیری یارانه، میتوان به استفاده از موبایل و از طریق وبسایت آنلاین اشاره کرد. از آنجایی که کارهای اداری اینترنتی شده و برای استعلام گیری یارانه هیچ نهادی جوابگوی مردم نیست. افراد با استفاده از کد دستوری #6369* و ارسال پیامک با موبایل می توانند یارانه را استعلام گیری کنند. اگر امکان اتصال به اینترنت ندارید میتوانید با کد ملی سرپرست خانوار به سامانه پیامکی 6369 از یارانه خود مطلع شوید.

معرفی مراحل استعلام یارانه با کد ملی

استعلام یارانه  به این صورت می باشد که پس از ورود به سایت نام برده و ثبت نام در سایت، مراحل مختلفی را سپری خواهید کرد. این مراحل به شرح زیر می باشند:

 • سرچ کردن سایت به آدرس mcls.gov.ir
 • فشردن دکمه ورود در قسمت بالا، سمت چپ
 • وارد کردن شماره تلفن همراه
 • نوشتن کد امنیتی
 • فشردن دکمه ارسال کد اعتبارسنجی
 • ثبت کد دریافت شده توسط گوشی در محل مورد نظر
 • مشاهده دهک، اعضای خانوار، اطلاعات شناسه اقتصادی در سایت
 • در صورت اعتراض به اطلاعات می توانید از قسمت درخواست بررسی اقدام کنید.

استعلام یارانه با کد ملی از طریق تلفن گویا

برای آشنایی با نحوه استعلام یارانه باید دقت کنید که علاوه بر سایت می توانید این کار را از طریق تلفن گویا نیز انجام دهید. برای این کار کافیست که به شماره ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ تماس بگیرید و پس از آن باید کد ملی را وارد کنید. این روش به شما می گوید که می توانید یارانه دریافت کنید یا نه. اما از این طریق نوع دهک شما مشخص نمی شود و برای این کار باید از طریق سایت وارد شوید. البته در شرایطی که تلفن گویا به شما بگوید که مشمول دریافت یارانه نیستید، شما قطعا جزو دهک دهم هستید و اگر بتوانید یارانه بگیرید، در دهک های دیگر قرار می گیرید اما نوع دهک از این طریق مشخص نمی شود.

کد دستوری استعلام یارانه با کد ملی

در کنار روش های گفته شده، راه دیگری نیز وجود دارد که بتوانید وضعیت یارانه خود را استعلام کنید. برای شناخت نحوه استعلام یارانه با کد ملی از این طریق کافیست که از یک گوشی موبایل استفاده کنید. برای این کار باید کد: ‎ # کد ملی‎۳*۴۳۸۵۷*۴* را وارد کنید و کمی منتظر بمانید. از این طریق نیز می توانید مشمول بودن و یا نبودن دریافت یارانه برای شما پیامک می شود. این روش نیز اطلاعات دیگری در اختیار شما قرار نمی دهد و برای دریافت اطلاعات دقیق تر باید از طریق سایت استعلام بگیرید.

کلام آخر

چند سالی است که دولت برای فراهم نمودن شرایط اقتصادی بهتر، مبلغی را به عنوان یارانه به حساب سرپرست خانوار ها واریز می کند. دولت کل خانوار های موجود در کشور را به ده گروه مختلف تقسیم بندی می کند و به هر یک از این دهک ها مبلغ خاصی می دهد. خانوار هایی که در دهک یک تا سه هستند، ۴۰۰ هزار تومان، کسانی که جزو دهک چهار تا نهم هستند، ۳۰۰ هزار تومان و افرادی که در دهک دهم هستند، هیچ مبلغی دریافت نمی کنند. نحوه استعلام یارانه با کد ملی به این صورت است که افراد برای اطلاع از دهکی که در آن قرار می گیرند، باید به سایت hemayat.mcls.gov.ir مراجعه کنند و یا این که از طریق تلفن گویا و یا ارسال کد دستوری اقدام نمایند.

کافی نت آنلاین

سوالات متداول برای نحوه استعلام یارانه با کد ملی

 1. برای این که از طریق سایت وضعیت یارانه خود را استعلام کنیم چه اقداماتی باید انجام دهیم؟
  برای این کار باید به سایت hemayat.mcls.gov.ir مراجعه کنید. از قسمت ورود به سایت، برای دریافت اطلاعات خانوار خود اقدام کنید.
 1. همه افراد در سایتی از شبانه روز که بخواهند می توانند از طریق سایت برای استعلام یارانه اقدام کنند؟
  خیر، افراد با کد ملی زوج در روز های زوج و افرادی که کد ملی فرد دارند، باید در روز های فرد برای استعلام اقدام کنند.
 1. برای استعلام یارانه با کد ملی به غیر از ورود به سایت، روش های دیگری نیز وجود دارد؟
  بله، شما می توانید از طریق ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ و یا با ارسال کد دستوری  # کد ملی‎۳*۴۳۸۵۷*۴* می توانید برای استعلام اقدام کنید.
 2. چگونه متوجه شویم جزء کدامیک از دهک‌ها هستیم؟
  برای اطلاع از این موضوع می‌توانید از کد ملی سرپرست خانوار کمک بگیرید. به این صورت که وارد سایت mcls.gov.ir می‌شود سپس با وارد کردن کد ملی برای استعلام این موضوع اقدام کنید.
 3. آیا می‌تواند به حذف یارانه اعتراض کرد؟
  بله برای ثبت اعتراض خود یا باید از طریق سایت وزارت تعاون و رفاه اجتماعی اقدام کنید یا با تلفن گویای ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ تماس حاصل کنید.
 4. چگونه برای دریافت رایانه معیشتی ثبت‌نام کنیم؟
  در حال حاضر ثبت‌نام برای دریافت یارانه معیشتی باز است و شما برای این منظور باید وارد سایت mcls.gov.ir شوید و از این طریق ثبت‌نام خود را انجام دهید.
 5. آیا می‌توان شماره حساب خود را برای دریافت یارانه تغییر داد؟
  بله. سرپرستان خانوار برای تغییر شماره حساب خود باید به بانک مورد نظر مراجعه کنند و درصورت عدم وجود بدهی می‌توانند نسبت به تغییر شماره حساب خود اقدام کنند.
 6. آیا دولت به طور خودکار رایانه نوزادان تازه متولد شده را واریز می‌کند؟
  بله. اطلاعات وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی هر ماه توسط سازمان ثبت احوال به‌روز می‌شود و خانوارهایی که مشمول دریافت رایانه می‌باشند یارانه فرزند تازه متولد شده‌ی خود را بصورت خودکار دریافت خواهند کرد.
4.8/5 - (29 امتیاز)
, ,

7 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • من با کد ملی خود وارد سامانه استعلام یارانه شدم، اما پیامی مبنی بر عدم احراز هویت دریافت کردم. علت چیست؟

  پاسخ
  • خانم پاشازاده
   1402-10-13 07:18

   علت دریافت پیام عدم احراز هویت در سامانه استعلام یارانه می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:
   کد ملی شما صحیح وارد نشده است.
   اطلاعات هویتی شما در سامانه ثبت احوال به روز نیست.
   شما در طرح جدید یارانه‌ای مشمول دریافت یارانه نشده‌اید.
   برای بررسی علت دقیق مشکل، می‌توانید به یکی از دفاتر پلیس +10 مراجعه کنید.

   پاسخ
  • جمالی
   1402-12-04 21:33

   در بهمن ماه برایم یارانه واریز نشده است.وجز دهک پنجم هستم خواستم علتش را بدانم.

   پاسخ
 • احمد
  1402-10-13 07:08

  من در طرح یارانه‌ای جدید مشمول دریافت یارانه نشده‌ام. دلیل این امر چیست؟

  پاسخ
  • خانم پاشازاده
   1402-10-13 07:20

   دلیل عدم مشمولیت شما در طرح یارانه‌ای جدید می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:
   خانوار شما جزو دهک‌های پردرآمد جامعه محسوب می‌شود.
   شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان از مشمولین سایر حمایت‌های نقدی مانند یارانه معیشتی، یارانه بنزین و یارانه نقدی هستند.
   اطلاعات شما در سامانه رفاه ایرانیان به روز نیست.

   پاسخ
 • راضیه
  1402-10-13 07:09

  من در سامانه استعلام یارانه پیامی مبنی بر عدم تطابق اطلاعات دریافت کردم. علت چیست؟

  پاسخ
  • خانم پاشازاده
   1402-10-13 07:21

   علت دریافت پیام عدم تطابق اطلاعات در سامانه استعلام یارانه می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:
   کد ملی شما صحیح وارد نشده است.
   اطلاعات هویتی شما در سامانه ثبت احوال به روز نیست.
   اطلاعات شما در سامانه جامع رفاه ایرانیان به روز نیست.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست