استعلام بیمه ثالث خودرو

استعلام بیمه ثالث خودرو

بیمه ثالث خودرو یکی از بیمه های اجباری می باشد. از این رو شرکت های مختلفی اقدام به ارائه این بیمه ها می کنند. با این حال ممکن است برخی شرکت های سودجو بیمه های نامعتبر را به افراد ارائه دهند. بنابراین شما می بایست با استعلام بیمه ثالث خودرو از اصالت بیمه آگاه شوید. همچنین با حذف شدن بیمه نامه‌های فیزیکی، این امر طبیعی است که اطلاعاتی همچون انقضای بیمه، سابقه خسارت، درصد تخفیف بیمه و … به فراموشی سپرده شود.

در این شرایط شما باید از بیمه خودرو استعلام بگیرید. با استعلام بیمه شما از میزان پوشش خسارت بیمه نامه شخص ثالث خودروی خود آگاه می شوید. همانطور که می‌دانید مهم است که شما تاریخ انقضای بیمه نامه خود را بدانید. زیرا اگر شما تاریخ انقضا بیمه را ندانید و به موقع آن را تمدید نکنید، هیچ پوششی از بیمه شامل شما نخواهد شد و در مواقع حادثه شما هزینه گزافی را برای شخص ثالث باید پرداخت کنید.

مختصر درباره سامانه سنهاب بیمه مرکزی

سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه که مخفف آن سنهاب می‌باشد، یکی از سازمان‌هایی است که توسط سازمان بیمه مرکزی خدمات بیمه را به صورت غیر حضوری ارائه می‌دهد. این سامانه برای افراد می‌تواند مزایایی نظیر استعلام بیمه ثالث خودرو را داشته باشد. این سامانه یکی از کاربردی‌ترین سامانه‌ها می‌باشد که افراد می توانند با استعلام بیمه، میزان خسارت و انقضای بیمه را مشاهده کنند. افراد برای استعلام بیمه شخص ثالث باید از طریق این سامانه اقدام کنند.

 به دلیل ندانستن تاریخ انقضا و عدم تمدید بیمه، جریمه‌هایی شامل شما شود. بنابراین شما باید با استعلام بیمه خودرو از تاریخ و اعتبار بیمه مطلع شوید ، تا به موقع آن را تمدید کنید. امروزه استفاده از کاغذ از برای یادآوری امور کمرنگ شده است و سامانه‌های آنلاین جایگزین آن شده است که به انجام سریعتر فرایندها منجر شده است.

افراد می‌توانند از طریق سامانه سنهاب بیمه مرکزی از اصالت بیمه نامه‌ای که خریداری کردند اطمینان حاصل کنند. همچنین تاریخ انقضا، ریز جزئیات بیمه نامه، نوع شرکت و میزان خسارت‌های جانی و مالی را مشاهده کنند. در ادامه روش هایی برای استعلام بیمه ثالث خودرو را معرفی می کنیم. آیا با مهمترین عوامل شرایط ثبت نام ایران خودرو آشنا هستید؟

استعلام بیمه نامه شخص ثالث با کد یکتا

برای ورود به سامانه سنهاب باید از طریق سایت بیمه مرکزی وارد شوید. در مرورگر خود بیمه مرکزی را سرچ کنید. سپس در بخش خدمات الکترونیکی گزینه استعلام اصالت بیمه نامه را مشاهده می کنید. با کلیک روی این گزینه روش های مختلفی برای استعلام بیمه ثالث خودرو وجود دارد.

یکی از رایج‌ترین روش‌ها استفاده از کد یکتای بیمه نامه می‌باشد. شما می توانید با کلیک بر روی گزینه استعلام با کد یکتا، برای استعلام بیمه شخص ثالث خودرو اقدام کنید. سپس با وارد کردن شماره یکتا بیمه نامه، کد ملی بیمه گذار و کد ملی استعلام کننده، استعلام بیمه شخص ثالث را بگیرید.

استعلام بیمه نامه شخص ثالث با کد یکتا
استفاده از کد یکتای بیمه نامه برای استعلام

استعلام بیمه ثالث با شماره بیمه نامه

استعلام اصالت بیمه نامه از طریق شماره بیمه نامه، یکی دیگر از روش‌های استعلام می‌باشد. هر کدام از بیمه نامه‌هایی که صادر می‌شود یک شماره بیمه نامه دارد. شما می‌توانید این شماره را از قرار داد بیمه‌ بردارید. سپس با مراجعه به سایت سنهاب اقدام به استعلام اصالت آن کنید. برای اطمینان از اصالت بیمه شخص ثالث مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ورود به سامانه سنهاب
 2. ورود به بخش استعلام بیمه نامه
 3. کلیک بر روی گزینه استعلام با شماره بیمه نامه
 4. انتخاب شرکت بیمه گر
 5. وارد کردن شماره بیمه نامه
 6. وارد کردن کد ملی بیمه گذار
 7. وارد کردن کد ملی استعلام کننده
 8. وارد کردن کد امنیتی

استعلام بیمه ثالث خودرو با کد VIN

کد VIN یک شماره 17 رقمی شامل اعداد و حروف می‌باشد. این کد به کد ملی خودرو معروف است و برای هر خودرو منحصر به فرد است. این کد در پشت کارت هر یک از خودروها قرار گرفته است. اگر به شماره بیمه نامه یا کد یکتا دسترسی ندارید، می‌توانید با این کد از سایت سنهاب اقدام به استعلام بیمه ثالث خودرو خود کنید. در این روش کافی است کد VIN و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید تا اصالت بیمه شخص ثالت، بررسی شود.

استعلام بیمه نامه خودرو از طریق پیامک

اگر شما به هر دلیلی به اینترنت دسترسی ندارید برای استعلام بیمه ثالث خودرو می‌توانید از طریق پیامک استعلام بگیرید. شما به راحتی می‌توانید با یک سرشماره پیامکی از استعلام بیمه خود آگاه شوید.

دقت کنید که صاحب بیمه نامه باید با شماره ای که به نام خودش است پیامک را ارسال کند. همچنین در پیامک اطلاعات کلی‌تری شامل شرکت بیمه، تاریخ صدور بیمه نامه، شماره بیمه نامه ارائه می‌شود. برای این کار نیاز است شما یکی از قالب‌های پیام زیر را به سرشماره 30002621 ارسال کنید. قالب‌های پیام شامل موارد زیر است:

 • شماره بیمه نامه چاپ شده * شماره بیمه گذار * ۱
 • کد یکتای بیمه نامه * کد ملی بیمه گذار * ۲
 • کد ملی متعلق به شماره همراه استعلام کننده * VIN *3

آیا استعلام خلافی خودرو با پلاک امکان پذیر است؟

 استعلام تخفیفات شخص ثالث از طریق کد ملی و پلاک

این سامانه تخفیفاتی را برای خریداران بیمه در نظر گرفته است. این تخفیف به این صورت می‌باشد که اگر راننده‌ای سال ها تصادفی نداشته باشد یا به عبارت دیگر سابقه خسارتی به بیمه شخص ثالث نداشته باشد، برای خرید بیمه شامل تخفیف می‌شود.

میزان تخفیف بیمه بستگی به تعداد سال‌هایی دارد که راننده شامل خسارت نشده باشد. هر چقدر تعداد سال ها بیشتر باشد تخفیف نیز بیشتر است. رانندگان برای آگاهی از میزان تخفیفات می‌توانند، از سامانه سنهاب از طریق استعلام تخفیفات ثالث میزان تخفیف بیمه شخص ثالث را استعلام بگیرند. برای این کار نیاز است که نوع خودرو، پلاک، کد ملی و شماره تلفن را وارد کرده تا از میزان تخفیفات آگاه شوند.

 استعلام تخفیفات شخص ثالث از طریق کد ملی و پلاک
میزان تخفیف بیمه شخص ثالث

سخن پایانی استعلام بیمه ثالث خودرو

همانطور که گفتیم بیمه ثالث خودرو از بیمه های ضروری می باشد و برای اطمینان از اصالت بیمه نیاز است که استعلام بیمه ثالث خودرو را بگیرید. همچنین در برخی مواقع ممکن است بیمه نامه را گم کنید یا اطلاعات بیمه نامه نظیر تاریخ انقضا، میزان خسارت و… را فراموش کنید. در این شرایط در صورت بروز حوادث و تمدید بیمه می توانید از سایت سنهاب با کد یکتا، شماره بیمه نامه، کد VIN و یا از طریق پیامک به اطلاعات بیمه خود دسترسی داشته باشید.

سوالات متداول

 1. تخفیف بیمه ثالث خودرو چگونه محاسبه می شود؟
  معمولا شرکت های بیمه برای هر سالی که راننده سابقه خسارتی به بیمه نداشته باشد، 5% تخفیف برای خرید بیمه به راننده می دهد.
 2. بیمه شخص ثالث چه مزایایی دارد؟
  داشتن بیمه شخص ثالث برای تمامی خودروها اجباری می باشد و در صورت بروز حادثه، خسارات مالی و جانی شخص ثالث را تا حد زیادی پوشش می دهد.
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست