نحوه استعلام واریز سود سهام عدالت

امروز نزدیک ۵۰ میلیون نفر مشمول سهام عدالت هستند. این افراد می‌توانند با استعلام واریز سود سهام عدالت و ارزش اسمی سهام خود را پیگیری کنند. دولت برای افراد بی‌بضاعت جامعه طرحی تحت عنوان سهام عدالت، را به میان آورد. این طرح سهام ۶۰ شرکت دولتی می‌باشد که به افراد بی‌بضاعت جامعه تعلق یافته، با این طرح سهام برخی شرکت‌ها و کارخانه‌ها در اختیار این افراد قرار گرفت.

اولین سود سهام در سال ۱۳۹۵ واریز شد. اگر شما نیز می‌خواهید بدانید که شامل سهام هستید یا نه همچنین نسبت به سود سهام و ارزش اسمی سهام آگاه شوید، می‌توانید آن را پیگیری کنید. در ادامه به روش استعلام واریز سود سهام عدالت روی آوردیم.

مشمولین سهام عدالت چه کسانی هستند؟

مشمولین سهام عدالت در ابتدای این طرح، مددجویان، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، کارگران، جانبازان و رزمندگان می‌شد. سپس پس از مدتی بازنشستگان و کارمندان نیز مشمولین سهام عدالت شدند. سهام جویان بی‌بضاعت مانند کمیته امداد سهام بیشتری به آنها تعلق می‌گیرد. بنابراین امر مهم است تا افراد استعلام واریز سود سهام عدالت را چک کنند.

سود سهام عدالت

حالا امروزه دیگر شرایط ثبت نام و دریافت سهام وجود ندارد. اما برخی افراد که تمایل داشتند، سهام خود را بفروشند، دولت در بازه ای مشخص شده این امکان را فراهم نمود تا توانستند به طور مستقیم سهام خود را توسط دولت آزاد کنند.

چگونه از داشتن سهام عدالت مطلع شویم؟

همانطور که گفته شد در اوایل دهه ۱۳۸۰ برخی از سهام کارخانه‌های دولتی در اختیار مشمولین سهام عدالت قرار گرفته شد. امکان استفاده از آن تا سال ۱۳۹۹ وجود نداشت تا اینکه در سال ۱۳۹۹ آزادسازی از طریق مستقیم و غیر مستقیم شروع شد. با این حال برخی از افراد هنوز نمی‌دانند که آیا سهام عدالت به آنها تعلق می گیرد یا خیر.

به همین منظور دولت سامانه ای را راه اندازی کرده تا افراد بتوانند از این طریق سهام عدالت را استعلام بگیرند که آیا سهام عدالت شامل آنها می‌شود یا نه. اگر سهام عدالت به آنها تعلق داشته باشد، می‌توانند وضعیت سهام خود را ببینند. این اطلاعات شامل سودهای واریزی دولت و ارزش سهام می‌باشد. با استعلام واریز سود سهام عدالت، افراد می‌توانند سودهای واریز شده را ببینند.

افراد زیادی امروزه سهام عدالت به آنها تعلق دارد. بنابراین نحوه استعلام سود سهام برای آنها ضروری است. ممکن است در بازه زمانی مشخص برای واریز سود سهام عدالت، سود برای شخصی واریز نشده باشد. پس افراد باید از از عدم پرداخت سود آگاه باشند، تا بتوانند آن را پیگیری کنند.

برای مشاهده واریز سود سهام عدالت می‌توانید از طریق سایت‌های مختلف این کار را انجام دهید. قبلا با samanese.ir این امر امکان پذیر بود. اما اخیرا غیرفعال شده است. در ادامه آموزش استعلام واریز سود سهام عدالت را برایتان توضیح می دهیم همچنین میتوانید برای استعلام یارانه با کد ملی این مقاله را مطالعه فرمایید.

نحوه مشاهده واریزی سود سهام عدالت در سامانه ذی نفعان

 سامانه‌های زیادی برای سهام داران ساخته شده است، یکی از این سامانه‌ها سایت سجام می‌باشد. این سایت اطلاعات کاملی از واریزی های سود را در اختیار کاربران گذاشته است.

مشاهده واریز سود سهام عدالت

افرادی که قصد دارند بدانند چند بار برایشان سود سهام واریز شده و مبلغش چقدر است، باید از طریق سایت ذینفعان بازار سرمایه استعلام بگیرند. این سایت خدمات مختلفی از جمله صورت حساب واریزی‌های سهام عدالت را در اختیار افراد قرار داده است .برای استعلام باید برخی مراحل را انجام دهید.

مراحل استعلام واریز سود سهام عدالت

 1. برای استعلام واریز سود سهام عدالت، ابتدا در مرورگرcsdiram.ir را جستجو کنید. اولین سایتی که در لیست جستجو با عنوان درگاه یکپارچه ذینفان بازار وجود دارد، را کلیک کنید .
 2. در صفحه اصلی برای ورود به حساب کاربری از سمت راست صفحه اصلی گزینه ورود به مستقیم به درگاه را کلیک کنید.
 3. سپس اطلاعات خود از قبیل کد ملی و رمز عبور را وارد کنید تا بتوانید وارد شوید. اگر ثبت نام نکرده اید فرایند نیز ثبت نام را انجام دهید، تا بتوانید به حساب کاری خود ورود کنید.
 4.  مرحله بعدی کد احراز هویتی را که برایتان پیامک شده را وارد کنید.
 5. پس از ورود به حساب کاربری در سایت یکپارچه ذی نفعان، بر روی گزینه درگاه الکترونیکی سهامداران از منوی سمت راست کلیک کنید. سپس به ترتیب روی اوراق بهادار و تاریخچه سود سهام عدالت را انتخاب کنید.
 6. حالا وضعیت تمام واریزی های شما با تفکیک مبلغ و زمان نمایش داده می شود.

مشاهده آخرین واریزی سود سهام عدالت در سامانه سهام عدالت

در مطلب بالا روش استعلام واریز سود سهام عدالت را از درگاه یکپارچه ذی نفعان بازار سرمایه بررسی کردیم. در روش بالا شما به راحتی می توانید وضعیت دریافت سود خود را بررسی کنید. علاوه بر این روش شما می توانید با استعلام از طریق sahamedalat.ir نیز اقدام نمایید. در این حالت نیاز است شما مانند مراحل روش قبلی با کد ملی وارد سایت شوید و با کلیک بر روی وضعیت واریز شود به اطلاعات واریزی سهام خود دسترسی داشته باشد.

کافی نت آنلاین
ارائه خدمات کافی نت آنلاین

پیگیری گزارش آخرین وضعیت ارزش سهام عدالت

ارزش سهام عدالت به طور مداوم در حال تغییر است و تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند نوسانات بازار بورس، ارزش شرکت‌های سرمایه‌پذیر و … قرار دارد.

برای اطلاع از آخرین وضعیت ارزش سهام عدالت، می‌توانید از طریق سامانه سهام عدالت اقدام کنید. برای این کار، ابتدا باید در سامانه سهام عدالت ثبت نام کنید. سپس، با وارد کردن کد ملی و شماره تلفن همراه خود، می‌توانید وارد سامانه شوید.

پس از ورود به سامانه، در بخش «اطلاعات سهام عدالت»، می‌توانید آخرین وضعیت ارزش سهام عدالت خود را مشاهده کنید. این اطلاعات شامل :

 • ارزش روز سهام عدالت: ارزش سهام عدالت شما بر اساس قیمت پایانی روز کاری قبل محاسبه می‌شود.
 • ارزش اولیه سهام عدالت: ارزش سهام عدالت شما در زمان واگذاری آن به شما.
 • تعداد سهام عدالت: تعداد سهام عدالت شما.

است.

همچنین نکات مهم زیر را به خاطر داشته باشید:

 • برای مشاهده گزارش ارزش سهام عدالت از طریق سایت سهام عدالت، باید حتماً در این سامانه ثبت نام کرده باشید.
 • برای ورود به سایت سهام عدالت، باید کد ملی و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید.
 • آخرین وضعیت ارزش سهام عدالت، بر اساس قیمت پایانی روز کاری قبل محاسبه می‌شود.

پیگیری گزارش آخرین وضعیت ارزش سهام عدالت

نحوه ثبت و تغییر شماره شبا و شماره تلفن

ثبت شماره شبا و شماره تلفن در سایت سهام عدالت برای دریافت سود سهام عدالت ضروری است. اگر شماره شبا یا شماره تلفن شما تغییر کرده است، باید آن را در سایت سهام عدالت ثبت یا تغییر دهید.

مراحل ثبت شماره شبا در سایت سهام عدالت:

 1. به سایت سهام عدالت مراجعه کنید.
 2. با وارد کردن کد ملی و شماره تلفن همراه خود، وارد سامانه شوید.
 3. در بخش «اطلاعات سهام عدالت»، بر روی گزینه «ویرایش پروفایل» کلیک کنید.
 4. در صفحه جدید، در بخش «اطلاعات بانکی»، شماره شبا جدید خود را وارد کنید.
 5. کد تأیید پیامکی را وارد کنید و بر روی گزینه «ثبت» کلیک کنید.

مراحل تغییر شماره تلفن در سایت سهام عدالت:

 • به سایت سهام عدالت مراجعه کنید.
 • با وارد کردن کد ملی و شماره تلفن همراه خود، وارد سامانه شوید.
 • در بخش «اطلاعات سهام عدالت»، بر روی گزینه «ویرایش پروفایل» کلیک کنید.
 • در صفحه جدید، در بخش «اطلاعات هویتی»، شماره تلفن جدید خود را وارد کنید.
 • کد تأیید پیامکی را وارد کنید و بر روی گزینه «ثبت» کلیک کنید.

در نهایت حتما به این نکته توجه داشته باشید که در صورت تغییر شماره شبا یا شماره تلفن، باید آن را در سایت سهام عدالت ثبت یا تغییر دهید. در غیر این صورت، سود سهام عدالت شما به حساب قبلی شما واریز می‌شود.

سخن پایانی

همانطور که گفتیم، دو روش برای استعلام واریز سود سهام عدالت وجود دارد. شما می توانید برای اطمینان از واریز سود سهام عدالت ماهانه صورت حساب خود را بگیرید. تا در صورت واریز نشدن، آن را پیگیری کنید.

 البته در برخی مواقع به دلیل زمان بر بودن  فرایند واریز سود به افراد، امکان دارد سود شما چندین روز بعد به حساب شما واریز شود. دقت کنید که این سود به همان شماره حسابی که در سایت وارد کرده اید، واریز می شود. چنانچه این شماره حساب نقصی داشته باشد، سود برای شما واریز نمی شود.

سوالات متداول در مورد استعلام واریز سود سهام عدالت

 1. آیا روش دیگری به جز درگاه ذی نفعان، برای مشاهده سود واریز وجود دارد؟
  بله شما برای اطمینان از وضعیت پرداختی های خود باید ماهانه استعلام سود سهام را بگیرید تا از وضعیت پرداخت ماهانه مطمئن شوید. شما علاوه بر درگاه ذی نفعان می توانید از طریق سایت سهام عدالت نیز  وضعیت واریزی های خود را چک کنید، تا در صورت عدم واریزی پیگیری و مشکل را برطرف کنید.
 2. سود سهام عدالت به چه شماره حسابی واریز می شود؟
  این سود به شماره حسابی که شما در سامانه سجام درج کرده اید، واریز می شود. پس توجه کنید تا شماره حساب را اشتباه وارد نکنید.
 3. اطلاعات درج شده در برگه سهام عدالت شامل چه مواردی است؟
  در این برگه اطلاعات دقیق مبلغ سهام، لیست میزان سود واریز شده با تاریخ و دیگر موارد است که شامل 7 بند می باشد که در توضیحات بالاتر شرح داده شد.
5/5 - (3 امتیاز)
, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست