شرایط ثبت نام جاماندگان سهام عدالت 1402

نحوه ثبت نام جاماندگان سهام عدالت

در سال 1384 دولت با رونمایی از طرح سهام عدالت، شرایط ویژه ای برای مردم فراهم نمود و اقدام به واگذاری بخشی از سهام شرکت های دولتی به مردم کرد تا مردم بتوانند از منافع ملی بهره مند شوند. از این رو افراد زیادی به دلیل مزایای ویژه این طرح اقدام به ثبت نام کردند. اما متاسفانه برخی از افراد از ثبت نام در این طرح به دلیلی بی اطلاعی یا عدم تمایل به خرید سهام جا ماندند. شاید شما نیز جز افراد جاماندگان این طرح باشید و بخواهید بدانید آیا امکان ثبت نام جاماندگان سهام عدالت وجود دارد؟

با توجه به مزایای بی شمار این طرح و رونق بازار سرمایه، بسیاری از افراد تصمیم به ثبت نام و دریافت سهام عدالت کردند، که یکی از این گروه  جاماندگان سهام عدالت می باشد. خوشبختانه دولت در سال 1402 طرح ثبت نام را برای این گروه تصویب گرد. علاوه بر این برخی از کودکان متولد شدند که سهام عدالت ندارند. حال در این مطلب قصد داریم که شرایط  و نحوه ثبت نام جاماندگان سهام عدالت را برای شما شرح دهیم.

آیا امکان ثبت نام مجدد جامانده های سهام عدالت وجود دارد؟

رونق بازار سرمایه موجب استقبال بی نظیر افراد از شرکت در طرح سهام عدالت شد. از همین رو بازماندگان سهام عدالت از دولت خواستند تا مجدد فرایند ثبت نام این طرح را برگزار کند. بر این اساس پیش بینی شد، از تیرماه واگذاری سهام به مشمولان صورت می گیرد. دولت نیز با هدف کمک به مردم اقدام به تصویب طرح ثبت نام مجدد سهام عدالت کرد، اما برای ثبت نام جاماندگان سهام عدالت شرایطی را قرار دارد. طبق این شرایط افراد زیر می توانند از این طرح بهره مند شوند:

  1. برخی از افرادی که خواهان ثبت نام در سهام عدالت هستند، اما به دلیل خرابی زیرساخت های سیستمی ، از ثبت نام در این طرح محروم شدند.
  2. افرادی که پس از سهام عدالت، به عضویت سازمان های حمایتی درآمدند و قبل از اجرای این طرح عضو خانواده نبودند.
  3. افرادی که در دهک اول تا ششم قرار دارند.

در مقاله استعلام واریز سود سهام عدالت، به تمامی روش های استعلام ورداخته شده است.

ثبت نام جاماندگان سهام عدالت

اگر شما هم از این طرح جا مانده اید و قصد دارید بدانید که برای ثبت نام باید به کجا مراجعه کنید، باید بدانید که برای تسهیل فرایند ثبت نام جاماندگان سهام عدالت، امکان ثبت نام غیر حضوری فراهم شده است. اما تا به حال برای ثبت بازماندگان ، سامانه یا روشی برای نام نویسی اعلام نشده است.

اما احتمالا این ثبت نام از طریق سایت سهام عدالت samanese.ir صورت گیرد. بنابراین پس از اعلام رسمی دولت می توانید اقدام به ثبت نام کنید. همچنین اگر شما می خواهید ارزش سهام عدالت خود را بدانید می توانید در این سامانه با کد ملی آن را پیگیری کنید.

دولت روش های ثبت نام را به صورت حضوری و آنلاین قرار خواهد داد. همانگونه که می دانید بیشتر طرح های دولت به صورت آنلاین قابل ثبت نام است. فرایند ثبت نام آنلاین بدون نیاز به حضور قابل انجام است.همچنین متقاضیان می توانند به صورت حضوری برای ثبت نامشان اقدام کنند. برای این امر نیاز است به  دفاتر پیشخوان مراجعه کنند.

همچنین یکی از روش های دیگر ثبت نام جاماندگان سهام عدالت، توسط دولت می باشد، که دولت بر اساس لیست واجدین شرایط ثبت نام را انجام می دهد و هزینه ثبت نام را از ارزش سهام کم می کند.در این حالت ممکن است برخی افراد در لیست نباشند، که باید اعتراض خود را اعلام کنند. دولت از این روش کمتر برای انجام ثبت نام استفاده می کند. دولت بیشتر روش های انلاین و حضوری را برای ثبت نام ارائه می دهد.

جاماندگان سهام عدالت
ثبت نام جاماندگان سهام عدالت به صورت حضوری و آنلاین

تاریخ ثبت نام سهام عدالت 1402

همانطور که گفتیم طرح ثبت نام مجدد توسط دولت تصویب شده است و قرار است امسال ثبت نام جاماندگان سهام عدالت انجام شود تا کسانی که موفق به ثبت نام نشدند نام نویسی کنند. اگر بازماندگان فرصت را از دست بدهند، امکان دارد دولت سال ها برنامه ای برای سهام نداشته باشد.

طبق اطلاعیه های اخیر قرار است وزارت کار و رفاه اجتماعی تا قبل از بهمن اسامی واجدین شرایط دریافت سهام عدالت را به مجلس تحویل دهد، تا مجلس با بررسی اسامی  شرایط ثبت نام را فراهم کند.  تاریخ ثبت نام خرداد خواهد بود و در این ماه اطلاعات ثبت نام در اختیار مردم قرار می گیرد. اما همچنان زمان دقیق ثبت نام اعلام نشده است.

شرایط عمومی برای ثبت نام ایران خودرو چیست؟

ارزش سهام عدالت جاماندگان

افرادی که در دو دهک اول قرار دارند یا تحت پوشش سازمان های حمایتی از قبیل کمیته امداد، بهزیستی هستند، شامل تخفیف 50 درصدی و سهام 10 میلیون تومانی می شوند. این مبلغ از طریق سود سالانه شرکت تسویه می شود. افراد دهک سوم برای دریافت سهام عدالت شامل تخفیف نمی شوند. اگر سود شرکت ها کفاف تسویه را ندهد. مبلغ سهام باید تا 6 ماه به دولت پرداخت شود سپس پس از تسویه طی 3 مرحله آزاد می شود. اگر اقساط پرداخت نشود سهام به مالکیت دولت در می آید.

ارزش سهام عدالت جاماندگان
ارزش سهام عدالت جاماندگان

سخن پایانی ثبت نام جاماندگان سهام عدالت

همانطور که در مطلب بیان کردیم هم اکنون دولت امکان ثبت نام جاماندگان سهام عدالت را مجدد فراهم نموده است. افرادی که از طرح سهام جامانده اند می توانند در نوبت جدید ثبت نام کنند. تاریخ ثبت نام به طور قطع مشخص نیست، اما طبق اطلاعیه ها احتمالا در خرداد باشد. علاوه بر جاماندگان، کودکان جدید نیز می توانند ثبت نام کنند.

سوالات متداول

  1. آدرس سایت ثبت نام بازماندگان سهام عدالت چیست؟
    هنوز اطلاعیه ای مبنی بر روش ثبت نام بازماندگان سهام عدالت وجود ندارد. اما پیش بینی می شود که جاماندگان می توانند از طریق سامانه samanese.ir  اقدام به ثبت نام کنند.
  1. جاماندگان سهام عدالت برای ثبت نام در این طرح باید چه شرایطی داشته باشند؟
    افراد تحت پوشش سازمان های حمایتی همچون بهزیستی و کمیته امداد و… ، کودکانی که به تازگی متولد شده اند، قشر ضعیفی که در دهک اول تا ششم قرار دارند به علاوه افرادی که به دلیل مشکلات زیر ساختی قادر به ثبت نام نشدند، شرایط ثبت نام را دارند. افراد تحت پوشش سازمان های حمایتی نیز به طور خودکار توسط دولت بدون هزینه ثبت نام می شوند.
4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست